Yoga

Znajomość zasad yogi może pomóc nie tylko w odchudzaniu się, ale również w przezwyciężaniu życiowych trudności i problemów. Podstawowa zasada to zdobycie kontroli nad własnym ciałem dzięki sile woli. Poprzez ciało, jedyny instrument, który naprawdę należy do człowieka, ma on osiągnąć duchowe wyzwolenie. Yoga jest idealna dla osób, które chcą nie tylko schudnąć, ale również zmienić swoje nawyki żywieniowe. Umożliwia obserwację mechanizmów bólu, przyjemności, zmęczenia, głodu, funkcji życiowych takich jak oddychanie, krążenie krwi, oraz zmysłów słuchu i wzroku. Pozwala lepiej poznać samego siebie poprzez zrozumienie zasad funkcjonowania tej skomplikowanej maszyny, jaką jest ludzkie ciało. W ten sposób możemy nim kierować, kontrolować jego czynności, utrzymywać je w dobrym stanie i „naprawiać”, jakby to był samochód lub aparat fotograficzny.

W skrajnych przypadkach, po latach ćwiczeń yogini potrafią siłą woli obniżyć tętno do jednego uderzenia na minutę. Niektórzy z nich są też w stanie wytrwać miesiącami w jednej pozycji. Pewien guru w Indiach od trzydziestu sześciu lat tkwi w pozycji lotosu. Ma cały czas zamknięte oczy. Przez wszystkie te lata nic nie jadł i nie pił, a mimo to przybrał na wadze. Utrzymuje go przy życiu i „odżywia” kosmiczna energia, którą wchłania bezpośrednio bez udziału układu trawiennego. To przykład prawdziwego oderwania się od rzeczywistości. Nie jest to wzór dla zwykłych śmiertelników. Jest to tylko dowód na to, co można osiągnąć dzięki sile woli.

Yoga obejmuje ćwiczenia rozciągające, odprężające, oddechowe, koncentrację, medytację i różne pozycje. Ćwiczenia rozciągające nie wymagają dużego wysiłku. Rozgrzewają mięśnie i więzadła, co pozwala uniknąć szkodliwych napięć.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>