Właściwy moment na odchudzanie

Wiosna jest najlepszym okresem na rozpoczęcie diety. Podczas zimy wybór jedzenia jest ograniczony. Pogoda, a zwłaszcza niskie temperatury wzmagają zapotrzebowanie na ciężkie i wysokokaloryczne potrawy. Wiosną, spragnieni witamin, chętnie sięgamy po świeże warzywa i owoce. Odrodzenie natury wyzwala w nas nieodpartą potrzebę zmiany i oczyszczenia.

Lato nie jest najlepszą porą na odchudzanie mimo tego, że upał zdecydowanie zmniejsza apetyt. Wakacje stwarzają mnóstwo okazji nie kontrolowanego jedzenia, wspólne wypady z przyjaciółmi, obiady w restauracjach, kosztowanie nowych potraw w czasie pobytu za granicą itd. Poza tym wakacje to czas odpoczynku, z którego nie powinno się zrezygnować. Nie jest wskazane w tym okresie podejmowanie wysiłku związanego z rozpoczęciem diety.

Dla Demisa nie był to aż tak duży wysiłek. Rozpoczął dietę latem, ponieważ miał wówczas mnóstwo wolnego czasu. Mógł skoncentrować się całkowicie na diecie. Przez kilka miesięcy nie miał żadnego stałego zajęcia, nic więc nie rozpraszało jego uwagi. Cały swój czas mógł poświęcić odchudzaniu się. Przypadek Demisa jest raczej w tym względzie wyjątkowy. Dla większości ludzi korzystniej jest rozpoczynać dietę, gdy stale zajęcie skutecznie odpędza myśli o jedzeniu. Pozwala to uniknąć obsesji na punkcie diety i zbytniego wysiłku zarówno fizycznego, jak i intelektualnego.

Powody szukania pociechy w jedzeniu bywają bardzo różne. Jedni jedzą, gdy są szczęśliwi, inni, gdy są w stanie rozpaczy. Podobnie gniew i przygnębienie wywołują inne reakcje. U niektórych objawiają się wzmożoną aktywnością, u innych zaś apatią.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>