Tytoń – kontynuacja

Różne badania wykazały ścisły związek pomiędzy paleniem tytoniu a rakiem płuc, warg, jamy ustnej, krtani, pęcherza moczowego, a także chronicznym zapaleniem oskrzeli, rozedmą pluć. atakami serca, zaburzeniami układu pokarmowego (nudności, wzdęcia, zgaga, wrzody, zaparcia), cukrzycy, poronień, przedwczesnych porodów lub niedowagi noworodków’.

Tytoń wpływa również hamująco na wydzielanie soków trawiennych, przez co obniża apetyt. Dlatego też wielu ludzi nie chce rzucić palenia, ponieważ obawia się przytyć. W rzeczywistości odczuwa się zwiększony głód kilka pierwszych dni lub miesięcy. Jeżeli nie chce się przytyć, należy się pilnować, nie dojadać pomiędzy posiłkami i nie jeść zbyt dużych porcji.

Bez względu na metodę: samodyscyplina, hipnoza, guma do żucia o smaku nikotynowym czy też przystąpienie do organizacji osób chcących rzucić palenie… rzuć palenie, zanim będzie za późno. I tak musi upłynąć kilka lat, zanim osoba, która rzuciła palenie, dorówna osobom niepalącym pod względem przewidywanej długości życia, ryzyka zachorowania na raka, bronchit czy choroby serca.

Pomyśl także o bliskich ci osobach. Dzieci palaczy mają skłonności do dziedziczenia nałogu. Ryzyko zachorowania na niektóre choroby przez osoby niepalące przebywające w zatrutym dymem otoczeniu rośnie o połowę. Według statystyk żony palaczy żyją przeciętnie o cztery lata krócej od żon mężczyzn niepalących. Nie przejmuj się wagą. Palenie tytoniu nie powoduje chudnięcia, a jedynie pozbawaa apetytu. Trochę samodyscypliny i wszystko pójdzie gładko.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>