Przy królewskich stołach

Objechałem cały świat, spotykałem miliony ludzi różnych ras i kultur, wznosiłem toasty na ulicy wśród włóczęgów i byłem gościem przy królewskich stołach. Szach Iranu poprosił mnie, abym przybył do Teheranu zaśpiewać z okazji urodzin cesarzowej. Wysłał po mnie specjalnie wyposażony samolot, który najpierw poleciał do Paryża po Dominique i sprzęt, a później do Rzymu, gdzie wtedy przebywałem. Po przybyciu na miejsce zabrano nas na czterdziestoosobowe przyjęcie połączone z występami. Zostaliśmy dosłownie obsypani prezentami: klejnotami, strojami, białym kawiorem i złotymi monetami z wizerunkiem władcy, wybitymi specjalnie na tę okazję.

Przeżyłem prawdziwe ,,Baśnie tysiąca i jednej nocy”, gdy przyszło mi śpiewać pewnego wieczoru w Marakeszu dla króla Hassana II, który obchodził wówczas urodziny. Na dziedzińcu pałacowym wzniesiono namiot, który był podzielony na dwie części, osobno dla mężczyzn i kobiet. Król był tak podekscytowany moim występem, że wkroczył na scenę i chciał dyrygować orkiestrą. Samo przyjęcie było tak bajeczne, że aż trudno to sobie wyobrazić. Setki służących obnosiło tace pełne najwspanialszych marokańskich potraw. Sławę najlepszej kuchni w państwach arabskich ma kuchnia syryjska, ale potrawy u króla Hassana były, według mnie, jeszcze lepsze. Jedynymi kobietami obecnymi na przyjęciu były chórzystki i Dominique.

Zapraszano mnie do Arabii Saudyjskiej na ,,uczty na pustyni”. Dla emira i jego przyjaciół, którzy jedzą, tańczą i śpiewają przez całą noc, rozkłada się na pustyni namioty, a w nich dywany z jedwabiu, poduszki, miedziane i srebrne tace. Pali się olbrzymie ognie, aby na rożnach piec w całości jagnięta, po czym zakopuje się je z żarzącym popiołem głęboko w pustynnym piasku. Na tle ognia można przez cały ten czas podziwiać pięknie zarysowane sylwetki wielbłądów i kurtyzan.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>