Przebój lata – kontynuacja

W czasie kolejnych dwóch lat istnienia „Aphrodite’s Child” nagraliśmy pięć singli: „Rain and Tears” („Deszcz i łzy”), „End of the World” („Koniec świata”), „If s Five 0’Clock” (,,Jest piąta”), ,,I Want to Live” („Chcę żyć”) i „Spring, Summer, Winter and Fali” („Wiosna, lato, zima, jesień”) oraz dwie płyty długogrające. Za każdym razem byliśmy na szczycie list przebojów. Niezwykłe było to, że na całym kontynencie byliśmy jedyną grupą europejską śpiewającą po angielsku. W świecie muzyki pop istnieje swoisty rodzaj snobizmu. Tylko angielskie bądź amerykańskie pochodzenie nadaje piosenkarzom i zespołom rangę autentyczności i szczerości. Dlatego też, przynajmniej na początku, woleliśmy nie ujawniać się jako artyści greccy, gdyż z pewnością padlibyśmy ofiarą negatywnych uprzedzeń.

Aż trudno uwierzyć, że tak wiele udało nam się osiągnąć, a publiczność europejska tak dobrze nas przyjęła. Zajmowaliśmy pierwsze miejsca na listach przebojów w Zachodnich Niemczech, Belgii, Holandii, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. Sukces osiągnęliśmy zbyt wcześnie, żeby zdobyć należyte doświadczenie w naszym zawodzie, potrzebne zwłaszcza w obcym kraju. Stąd też często padaliśmy ofiarą oszustów i krętaczy.

Latem 1969 roku zorganizowano dla nas tournee po Włoszech. 15 sierpnia mieliśmy grać w „największym klubie Neapolu”. Wyruszyliśmy z Paryża upalnego 14 sierpnia, w niewiarygodnym ścisku ludzi i samochodów. Po dwudziestu godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce. Nie było tam żadnego klubu, po prostu nie istniał! Dwa dni później mieliśmy zagrać w słynnej nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej, tak nam przynajmniej powiedziano. Wjechaliśmy do prowincjonalnej dziury, gdzie całe rodziny zjeżdżały na niedzielny odpoczynek, do miejsca przywołującego na myśl obrazy Felliniego. Zapytaliśmy o salę koncertową, więc nas tam zaprowadzono. Ujrzeliśmy betonową płytę służącą za estradę, umieszczoną w samym środku zatoki. Gdy odmówiliśmy pracy w takich warunkach, grupa miejscowych mafioso o twarzach bez wyrazu rzuciła propozycję „nie do odrzucenia”, więc zagraliśmy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>