Owoce

Ananas może być cennym składnikiem każdej chyba diety. Zawiera bowiem enzym wspomagający rozkład białka. Jest moczopędny, przeczyszczający i bardzo bogaty w błonnik. 2-3 dniowe kuracje ananasowe w ich efekcie wyszczuplającym i oczyszczającym można porównać do głodówek. Ułatwia znoszenie głodu.

Wiśnie i czereśnie działają przeczyszczająco i moczopędnie. Wspomagają chudnięcie. Zawierają dużo witaminy C. Cytryny są bardzo bogate w witaminę C. Dlatego też są stosowane w leczeniu szkorbutu. Pomagają również na przeziębienia i grypy (napar z tymianku z sokiem z cytryny). Działają bakteriobójczo, zapobiegają arteriosklerozie. Oczyszczają i wybielają skórę. Zawierają mało cukru, więc mogą być bardzo cennym składnikiem diet.

Truskawki są moczopędne i przeczyszczające. Zawarty w nich cukier jest łatwo przyswajany i może być spożywany przez cukrzyków. Niektórzy są jednak na truskawki uczuleni. Maliny mają te same właściwości co truskawki.

Figi działają przeczyszczająco. Są skutecznie stosowane w leczeniu dróg oddechowych. Bardzo słodkie i pożywne. Oliwki z powodu dobroczynnych właściwości są w Grecji nieomal przedmiotem kultu. Obniżają temperaturę, przywracają naczyniom krwionośnym elastyczność. Działają prze- czyszczająco i wspomagają rozpuszczanie kamieni żółciowych. Zawierają dużo oliwy, więc są bardzo pożywne.

Pomarańcze, tak jak cytryny, są bogate w witaminę C, a co za tym idzie są moczopędne. Zwiększają odporność organizmu na choroby. Skórka pomarańczowa działa tonizująco na układ trawienny.

Brzoskwinie działają przeczyszczająco i moczopędnie. Są też naturalnym środkiem zwalczającym pasożyty. Jabłka zdecydowanie polepszają trawienie. Są kwaśne i bardzo soczyste. Zawierają dużo błonnika i mało cukru. Stanowią cenne źródło witamin, szczególnie grupy B. Przeciwdziałają zaparciom i nadciśnieniu. Działają moczopędnie i obniżają poziom cholesterolu. Kuracje jabłkowe są wyszczuplające i oczyszczające.

Suszone śliwki znane są z działania przeczyszczającego, ale są też moczopędne. Winogrona zawierają bardzo dużo witamin i mikroelementów. Ich przeczyszczające i moczopędne działanie jest wykorzystywane od starożytności w jesiennych kuracjach oczyszczających. Najlepiej spożywać je w postaci soku, bez skórki i pestek, które mogą okazać się niestrawne. Niestety zawierają również dużo cukru.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>