Ludzie wybaczą ci talent, ale nie sławę

Im wyższą zajmujesz pozycję, tym bardziej jesteś narażony na krytykę. Ludzie wybaczą ci talent, ale nie sławę. Bez względu na to, czy jesteś komunistą, czy kapitalistą, zawsze będziesz mieć przeciwników. Mój image był silny, a nawet zbyt wybujały, więc naturalnie nienawidzono mnie i schlebiano mi w równym stopniu. Nie można zadowolić wszystkich. Niektórzy zarzucali mi czasem, że zachowuję się, jakbym był bogiem, ponieważ scena, na której występowałem, udekorowana była bizantyjskimi posążkami, a ja sam występowałem niby papież w przepięknie haftowanych szatach.

Anglicy przeszli samych siebie nazywając mnie „śpiewającym namiotem”. W pełni zdaję sobie sprawę, z jakich powodów niektórzy ludzie byli nieprzyjaźnie do mnie nastawieni. Ogólnie rzecz biorąc cudza megalomania jest trudna do zniesienia. Kiedy rozglądasz się wokół i widzisz, jak światem rządzi nieszczęście, a znaczna część ludzi przymiera głodem lub rozpaczliwie walczy o przeżycie, afiszowanie się własnym bogactwem jest faktycznie nieprzyzwoite. Niestety, los nie jest sprawiedliwy, a ja nie jestem Matką Teresą. Nikogo jednak nie namawiałem, żeby o mnie pisał czy mówił. Jeśli dziennikarze uznali mnie za interesujący temat, to tylko dlatego, że wiedzieli, iż czytelników zaciekawi, czy mój kot je kawior, jak twierdził nagłówek jednej z niemieckich gazet, albo że kąpię się w wannie ze szczerego złota. Tak czy owak obie te historie są wyssane z palca. Mój sukces dowodził jednak tego, że miałem więcej zwolenników niż wrogów. W pełni uświadamiałem sobie to, że gra, którą prowadzę, jest ryzykowna, ale starałem się o tym zapomnieć. W miarę jak rósł mój sukces, coraz częściej przekraczałem granice dobrego smaku. Chociaż musiałem wiele poświęcić dla swojego image paszy, niełatwo jest zabić kurę znoszącą złote jajka. Dopiero po jakimś czasie uświadomiłem sobie, że taka kreacja nie jest mi już potrzebna i że zdobyłem wystarczająco dużo wiedzy i pewności siebie, aby się jej pozbyć. Zdecydowałem się na zmianę. Poza tym dotarło do mnie, że narażam swoje zdrowie i życie prywatne, no i w końcu zwyciężył zdrowy rozsądek. Od tej pory nie wahałem się więcej, podejmując niezbędne decyzje.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>