Leki na nadwagę

Według doktora Bellaiche, wszystkie leki zapisywane przez tzw. dietetyków, które powodują utratę wagi, powinny być zabronione. Są one nie tylko mało skuteczne, ale przede wszystkim niebezpieczne:

– Środki tłumiące głód powodują zmniejszenie posiłków. Nie kontrolują jednak apetytu. Ich działanie kończy się już po kilku godzinach i wówczas głód odczuwa się dwa razy silniej. Poza tym substancje te wytwarzane są na bazie amfetaminy lub innych związków chemicznych, które od- działywują bezpośrednio na centralny ośrodek nerwowy. Niekorzystnie wpływają na nerwowy system wegetatywny, zmniejszając tym samym szanse na skuteczność przeprowadzanej diety. Mechanizmy, które ulegają w ten sposób zakłóceniu, to: dążenie do pozbycia się nadwagi, siła woli i samokontroli, odnajdywanie i uświadamianie sobie powodów własnej otyłości, zrozumienie procesów fizjologicznych jak i psychologicznych, które kierują jedzeniem i przybieraniem na wadze.

– Środki moczopędne powodują – poprzez nadmierne wydalanie moczu – utratę ważnych mikroelementów, sodu i potasu, które są usuwane z organizmu wraz z wodą. Z działaniem środków moczopędnych wiąże się ściśle zwiększone uczucie pragnienia. Wydalenie z organizmu pewnej ilości wody powoduje utratę wagi, ale wypicie kilku szklanek napojów powoduje błyskawiczne nadrobienie utraconych kilogramów. Jedynym zdrowym i skutecznym środkiem moczopędnym jest sama woda. Pobudza pracę nerek. Podnosząc poziom płynu w organizmie powoduje ona wydalanie jedynie toksyn oraz substancji występujących w nadmiarze. W przypadku nadmiernego zatrzymywania wody w organizmie, najlepiej skorzystać z dobroczynnego działania roślin.

– Wyciąg z tarczycy jest bardzo niebezpieczny. Odnotowano przypadki śmierci z powodu nadużycia tego środka. Dopuszcza się stosowanie go jedynie w minimalnych dawkach. Może być on pomocny tylko w przypadku uwolnienia do krwi ilości toksyn przekraczających tolerancję pacjenta. Poza tym powoduje raczej zanik mięśni niż zmniejszenie ilości komórek tłuszczowych. Należy podkreślić, że przypadki nadwagi spowodowane zaburzeniami czynności tarczycy są bardzo rzadkie i dotyczą jedynie osób ciężko chorych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>