Kminek, koper oraz oregano

Estragon. Używa się go przede wszystkim do sosów (vinaigrette, béarnaise). Warto też przyprawiać nim sałatki, jaja, kurczaki i skorupiaki. Wspomaga trawienie nie drażniąc żołądka.

Liście laurowe. Ich aromat potęguje aromat innych ziół. Używa się ich w bouquet garni, z rybami i z mięsem. Działają bakteriobójczo, co sprawia, że są stosowane w marynatach z mięsa i dziczyzny. Zwiększają apetyt i zapobiegają fermentacji. Działają moczopędnie i przeciwgorączkowo.

Kminek. Kminek, anyż i koper należą do tej samej rodziny co marchew. Jak każdy przedstawiciel tej rodziny, ma działanie moczopędne i stymuluje trawienie. Arabowie uważają go za afrodyzjak. Szczególnie polepsza smak serów. Może stanowić cenny składnik potrawy curry.

Koper. Jest spokrewniony z anyżem. Jego listki i owoce wspaniale poprawiają smak ryb, sałatek czy ogórków. Koper korzystnie wpływa na wydalanie gazów, jest moczopędny, wspomaga trawienie i działa rozkurczowo.

Mięta zielona i pieprzowa wspaniale poprawia smak mięs, sałatek, marchewki, ogórków, omletów i deserów. Stymuluje trawienie, często znosi ból i działa łagodząco. Jest antysep- tykiem i afrodyzjakiem.

Oregano zwane też marjoram jest bardzo dobrym dodatkiem do sałatek (szczególnie po grecku, z serem, pomidorami i papryką), serów i drobiu. Działa kojąco na system nerwowy. Łagodzi bóle głowy, nerwobóle i stany nadpobudliwości. Pomaga w przypadkach bezsenności.

Pietruszka jest bardzo popularna. Niestety najczęściej jako dekoracja. Bardzo silnie działa moczopędnie i stanowi znakomity środek, gdy organizm kobiety powstrzymuje wodę przed menstruacją. Jest bardzo bogata w witaminę C i sole mineralne. Jest środkiem tonizującym. Przeciwdziała krzywicy i anemiom. Przyłożona na skórę łagodzi podrażnienia i ugryzienia komarów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>