Jedzenie jest najważniejszą częścią naszego życia

W naszym odwrocie od natury całkowicie zapomnieliśmy o podstawowych prawach higieny żywienia. Nasze podejście do jedzenia stało się zbyt emocjonalne. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że organizm nie nadąża za wybujałym stylem naszego życia. Komórki ciała i mózgu odbudowują się stale ze składników, których dostarczamy im co dzień w pokarmie. Stajemy się więc tym, co jemy. „Mens sana in corpore sano” – to starożytne motto z „Satyr” Juwenalisa oznacza dosłownie: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Niestety często zapominamy, że jeśli zależy nam na zdrowym ciele, musimy o nie dbać, dostarczając mu właściwego pożywienia.

Jedzenie jest najważniejszą częścią naszego życia. Dzień w dzień kilka razy dokonujemy wyboru, co zjeść, jakiego pokarmu dostarczyć naszemu organizmowi. Niestety w tej tak istotnej dla naszego życia dziedzinie okazujemy się największymi ignorantami. Aby prawidłowo się odżywiać, należy poznać mechanizm trawienia oraz główne zasady fizyki i chemii żywienia.

Nasz skomplikowany organizm wymaga stałych dostaw „paliwa” w postaci starannie dobranego, wysokiej jakości pokarmu. Dlatego też niewłaściwa dieta, niedobór witamin i soli mineralnych, brak ruchu i nerwowy tryb życia opóźniają znacznie procesy trawienia i blokują mechanizmy przyswajania. Spowodowane w ten sposób zmiany w metabolizmie mogą wpływać na nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej i prowadzić do otyłości. Odżywianie nie sprowadza się do kupowania zdrowego jedzenia. Trzeba przede wszystkim zrozumieć, dlaczego i jak powinniśmy jeść.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>