Fosfor odgrywa bardzo istotną rolę w przemianie pokarmu w energię

Wchłanianie wapnia może zachodzić tylko w obecności witaminy D. Największą ilość tego pierwiastka zawiera mleko, którym zwykle karmi się małe dzieci, w następnej kolejności produkty mleczne (ser, jogurt, śmietana), ryby, migdały, figi, kapusta oraz rybie ości (łatwe do jedzenia w sardynkach i sardelach). Wapń jest najlepiej przyswajany w środowisku kwaśnym, na przykład w formie jogurtu czy kwaśnego mleka. Niedobory wapnia mogą być przyczyną krzywicy, kurczów i nadpobudliwości nerwowej. Ponieważ działa uspokajająco, osobom nerwowym zaleca się picie szklanki mleka przed pójściem spać.

Fosfor odgrywa bardzo istotną rolę w przemianie pokarmu w energię. Jest niezbędny w procesie tworzenia tkanki, zwłaszcza w przypadku komórek mózgowych. Występuje prawie we wszystkich pokarmach. Najwięcej jest go w rybach, serze, jajach, ziarnach oraz drożdżach.

Jod jest niezbędny do wytwarzania hormonów przez gruczoł tarczycy (który znajduje się u podstawy szyi i reguluje metabolizm oraz rytm czynności organizmu). Nasze dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek nie przekracza dwustu mikrogra- mów. Chociaż jest to bardzo mała dawka, może decydować o różnicy między upośledzeniem umysłowym a geniuszem, między apatią a nadpobudliwością. Czynności tarczycy mają decydujący wpływ na stabilność charakteru, a jej niewydolność na skutek braku jodu może, zwłaszcza u kobiet, być przyczyną powiększenia tarczycy (tzw. wole). Jod występuje we wszystkich produktach spożywczych pochodzenia morskiego, włącznie z wodorostami, których nie doceniamy należycie, w przeciwieństwie do Japończyków, przyrządzających z nich sałatki (naprawdę warto spróbować, są po prostu przepyszne, kojarzą się z podmuchem morskiego wiatru!). Pewne ilości jodu zawierają też rzodkiewki, jaja, cytryna, czosnek i cebula.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>