Czy trzeba liczyć kalorie?

Im dokładniej stosujesz zasadę rozdzielania potraw, tym mniej uwagi musisz poświęcać kaloriom. Organizm nie może wówczas w pełni wykorzystywać tego, co otrzymuje. Gdy zaczniesz spożywać pełne posiłki, musisz zacząć liczyć kalorie. Im bardziej złożony posiłek, tym lepiej są wykorzystywane kalorie w nim zawarte.

Wytrwali zwolennicy diet widzą, że rozpoczynanie diety w pewnych momentach jest pozbawione sensu. Różne są tego przyczyny: układ gwiazd, biorytm czy środowisko. Dieta okazuje się tak uciążliwa i nieprzyjemna, że od samego początku skazana jest na niepowodzenie.

Trudno jest oszukiwać samego siebie. Determinacja i siła woli konieczne do rozpoczęcia diety mogą wynikać jedynie z wewnętrznego przekonania, że ma ona szansę powodzenia. Jeżeli męczą cię kolejne diety zakończone niepowodzeniami, naśladowanie Syzyfa pchającego pod górę kamień, który ciągle stacza się w dół, musisz po prostu poczekać na odpowiedni dla siebie moment.

Motywacje mogą być różne: zdrowie, chęć podobania się, potrzeba zmiany. Cokolwiek by to było, musi być wystarczająco silne, aby wesprzeć siłę woli, napełnić optymizmem i wiarą we własne możliwości. Chudnięcie jest metamorfozą, przeobrażeniem, do którego trzeba się przygotować. Jeżeli w dalszym ciągu usprawiedliwiasz się przed sobą twierdząc, że „okrągłe kształty zapewniają komfort”, „ostatecznie nie jestem taka brzydka”, „ludzie akceptują mnie takim, jakim jestem”, „dlaczego mam być ofiarą mody”, najwyraźniej nie nadszedł jeszcze dla ciebie właściwy moment. Lepiej jeść ciastka czekając na odpowiednią chwilę niż narażać się na porażkę, rozpoczynając dietę w niesprzyjających okolicznościach. Gdy nadejdzie czas, pierwsze kilka dni świadomie przestrzeganej diety stanowią najlepszy bodziec i zachętę. Notowane wyniki dodają otuchy i wzmacniają siłę woli.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>