Ćwiczenie opóźnia procesy starzenia

Ciało ludzkie, jak każdy instrument, wymaga stałej pielęgnacji, naoliwiania i oczyszczania. Żadna „maszyna” nie może pracować bez przerwy, szybko się zepsuje. Procesy starzenia wynikają głównie z zaniedbania. Zakładamy z góry, że starzenie się jest naturalnym procesem i nie mamy na to wpływu. Jedyne, co możemy zrobić, to pogodzić się z losem. Społeczeństwo tworzą młodzi ludzie dla młodych ludzi. Starych usuwa się w cień. Starsi ludzie stają się niedołężni przede wszystkim dlatego, że w młodości nie dbali należycie o siebie i swoje zdrowie. Całe swoje życie poświęcili jednemu celowi, rezygnowali z zainteresowań, aż nagle zastała ich starość i stali się całkiem bezsilni. Przejście na emeryturę gwałtownie przyśpiesza procesy starzenia.

Zachować młodość i zdrowie mogą tylko ci, którzy mimo wieku pozostają aktywni. Nie rezygnują z zainteresowań, pracy, uprawiają gimnastykę i inne formy ruchu.

Dzięki regularnym ćwiczeniom mięśnie są sprężyste, skóra miękka, serce silne, a umysł jasny. Na ćwiczenie nigdy nie jest za późno. Niezależnie od wieku dzięki ćwiczeniom można wzmocnić mięśnie i serce, pozbyć się zadyszki, podnieść sprawność fizyczną i wydolność organizmu.

Do ćwiczeń można się przyzwyczaić. Na początku często sprawiają trudność, powodują też czasem bóle mięśni. Dość szybko jednak stają się codzienną potrzebą i przyjemnością. Uczeni niedawno odkryli hormon o działaniu uspokajającym, wydzielany podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Istnieje teoria, że substancja ta uzależnia człowieka od wysiłku. Dzięki niej ćwiczenia i ruch stają się potrzebą i zapewniają dobre samopoczucie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>