Chudy jak patyk cz. 3

Rodzice mojej matki, Eieni i Kiriakos Miłaitou, pochodzili z greckiej wyspy Chios, gdzie poznali się, zanim ich rodziny wyemigrowały. Spotkali się ponownie w Aleksandrii i tam pobrali się w roku 1920, Owocem ich związku była urodzona w 1925 roku moja matka Olga. Dziadek ze strony matki prowadził dużą kawiarnię w centrum Aleksandrii.

Nigdy nie widziałem na własne oczy dziadka Artemiosa. Zmarł w 1943 roku. Nadal mieszkaliśmy w naszym dużym domu przy ulicy Aleksandra Wielkiego, domu dającym, zgodnie z orientalną tradycją, dach nad głową wszystkim pokoleniom naszej rodziny. Tam, gdy skończyły się moje kłopoty żołądkowe, wszyscy członkowie rodziny dziękowali Bogu i Allahowi za jego łaskę. W Grecji, podobnie jak w kulturach arabskich i afrykańskich, jedzenie jest głównym przedmiotem trosk i zainteresowań. Nasze motto to: „Jedz, dziecko, jedz, a będziesz ładnie wyglądać”. Tusza jest utożsamiana z bogactwem i dobrym zdrowiem. Legendarnym paszom ofiarowywano tyle drogocennych kamieni, metali lub złota, ile sami ważyli. W krajach, gdzie ludzie często cierpią z niedożywienia czy głodu, ci, którzy mogą, jedzą obficie i wystawnie, magazynując kolejne warstwy tłuszczu na dzień, kiedy głód zechce im również zajrzeć w oczy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>